ÇOCUKLARA SINIR KOYMA NASIL OLMALI?

ÇOCUKLARA SINIR  KOYMA NASIL OLMALI?

 ANNEM BABAM BENİM HER İSTEDİĞİMİ YAPIYOR=BENİ ÇOK SEVİYOR

  Ben yaşamadım çocuğum yaşasın düşüncesiyle çocuğun her istediğini yapmak doyumsuzluk(tatminsizlik), mutlu olamayan ve ne istediğini bilmeyen bireylerin yetişmesine yol açıyor.

Her anne-baba çocuğunun mutlu olmasını ister ve onun bazı şeylerden mahrum kalmamasını istemektedir. Hele bir de siz onun yaşındayken istediğiniz şeyleri alamadıysanız, özel okula gidemediyseniz, anneniz-babanız size dolu dolu sarılmadıysa, markete gittiğinizde istediğiniz bir şeyi alamadıysanız bu eksikliklerin onun hayatında olmamasını istersiniz ancak masum gibi görünen bu anlayış ileride ciddi davranış bozukluklarına yol açabilmektedir. Çocuğun, her istediğini her zaman yapamayacağını ya da her istediğinin alınamayacağını öğrenmesi gerekli çünkü maalesef gerçek hayatta her istediğimiz olamayabilir. Çocuklarınızı her zaman korunaklı fanusun içinde her istediğini yaparak yetiştirmek anne-babanın yaptığı  en büyük yanlışlardandır. Ve onun da hayatı öğrenmesine fırsat vermelisiniz.

Peki, Sınır Koyma Neden Gerekli?

 Toplumda başkalarıyla birlikte yaşayan çocuk kendisinden neler beklendiğini ve kendisinin de başkalarından neler talep edebileceğini bilir.

Birlikte yaşamayı daha düzenli ve mutlu hale getirir. Bizimde çocuklarda istediğimiz en temel şey” iyi insan- mutlu insan” olmalarıdır.

Çocukları da bir nevi tehlikeden koruyan bir şeydir.

Kural Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Belirlenen kuralla ilgili çocuğun fikri de kesinlikle alınmalı

2. Çocuğun anlayabileceği şekilde kısa ve net olmalıdır.

3. Olumlu ifadeler kullanılmalı mümkün olduğunca olumsuz ifadelerden sakının

4.Hatırlaması kolay olmalı

5.Kurallar tam öğrenilene kadar görmesi kolay bir yere asılabilir. Örneğin; buzdolabının üstü

6. Çocukların anlayabileceği bir sonucu olması

7.Uygulaması kolay olmalı, zorlandığı bir şeyi zaten yapmak istemeyecektir.

8.Söylediğiniz her şeyi anlatın açıklayın. Çünkü; çocuklar neyi neden yaptığınızı bilmek isterler.

9.Çocuğun yaşına uygun kurallar belirlenmeli.

10. Davranışla sözleriniz paralel olsun.

11. Anne-baba tutarlı ve kararlı olmalı

12.Sizin ailece birlikte uygulamaya çalıştığınız kurallara üst ailenin ( anneanne-babanne-hala-teyze) karışmasına ve müdahale etmesine izin vermeyin. Çünkü çocuğunuz sizin sorumluluğunuzda ve bu hayatta nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız çocuğunuza öyle davranışları aşılayacaksınız.

   Evde çocuklarınıza bir takım kurallar koymazsanız çocuk anne-babayı kontrolü altına alıyor ve isteklerini gerçekleştirmek daha kolay oluyor onun için ama dışarıda onun kontrol edemediği bir ortam olduğu için daha sessiz belki biraz da pasif kalabiliyor. Çoğu anne-babanın yakındığı şeylerden biri de işte bu oluyor evde tabiri caizse aslan dışarıda kedi gibi oluyor şeklinde. Çocuklarınızın her istediğini yaparak onlara iyilik yapmıyorsunuz maalesef en büyük kötülüğü yapıyorsunuz. Çocukta bu sefer şöyle bir eşitleme yapıyor zihninde annem-babam benim her istediğimi yapıyorsa=beni çok seviyorlar şeklinde yanlış bir kanıya sahip oluyor. Bu sebeple bunu çocuklarınıza yapmamak için yukarıda belirttiğim konulara uyulmasını tavsiye ederim.

     

                                               PSİKOLOG ve AİLE DANIŞMANI: HALE İPEKÇİ


   
İsminiz
Telefon :
E-Posta :
Mesajınız
    Yukardaki Güvenlik Metnini Yazınız
Güvenlik Metni